Muzička produkcija BHRT-a sa ponosom predstavlja novo digitalno izdanje CD -a “Uspavanke iz Bosne i Hercegovine” čija je urednica Enisa Hajdarević Šojko. Ova dragocjena zbirka snimaka uspavanki nastalih na tlu Bosne i Hercegovine objavljena je i promovisana u vidu CD izdanja 2019. godine, a sada je dostupna na svim streaming servisima.
Snimci su nastali u sklopu snimanja i pripreme serijala emisija BH radija 1 “Selu u pohode”. U sklopu izdanja se nalazi 28 zvučnih snimaka čiji je redoslijed i odabir vršen po godinama snimanja. Pri tome, postojala je i tendencija da se potvrdi kontinuitet u prezentovanju i očuvanju uspavanki u BHRT-u, što je potcrtano uvrštavanjem studijskih snimaka uspavanki iz 1976. godine za arhiv BHRT-a u izvođenju renomirane interpretatorice sevdalinki Emine Zečaj.
Prema riječima urednice izdanja Enise Hajdarević Šojko, “Uspavanke iz Bosne i Hercegovine” predstavljaju vrijedan dokument ne samo o tradiciji ove vrste pjesme, već i svjedočanstvo o vrijednim programskim iskoracima BHRT-a poput emisije “Selu u pohode” čiji je direktan rezultat navedeno izdanje.
“U 80 godina postojanja i djelovanja Radio-televizije Bosne i Hercegovine bilo je mnogo vrijednih programskih iskoraka. Jedan od takvih je i serijal emisija „Selu u pohode”, koji je u programskoj šemi BH radija 1 startao 17. oktobra 2004. godine. Od 2010. godine, kada je preminuo kourednik ove emisije Irfan Čalo, pa sve do danas, sa posebnim zadovoljstvom realizujem ovaj serijal. Muzička baština bosanskohercegovačkog sela je bila i ostala vrlo važan dio onoga što je snimano na terenu.

Tako je 2019. godine, u sklopu projekta „Dijalog za budućnost”, koji implementiraju UNDP i UNESCO u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine”, objavljen CD pod naslovom „Uspavanke iz Bosne i Hercegovine” – terenski snimci iz serijala emisija „Selu u pohode”. Izdavač je bila Muzička produkcija BHRT-a. ” izjavila je Enisa Hajdarević Šojko povodom izlaska digitalnog izdanja, te dodala: “Divno je da je BHRT ovim djelom pokazao da vrši zadatu misiju u očuvanju i prezentovanju naše kulturne baštine u kojoj je uspavanka element koji je skoro u potpunosti zaboravljen i sve brže nestaje. U ovoj jubilarnoj godini, u skladu sa modernim izdavaštvom, ovaj CD objavljujemo i u elektronskoj formi sa željom da on bude dostupan svima onima koji žele imati konekciju sa svojim kulturnim naslijeđem, gdje god da žive”, izjavila je urednica ovog vrijednog izdanja.
Prema riječima recenzenta ovog izdanja, Tamare Karača Beljak, namjera sastavljača ovog izdanja je višestruka, prije svega promotivna i edukativna. “Promotivnu ulogu treba gledati u predstavljanju, na jednostavan način, bosanskohercegovačkih lokalnih manjih ili većih zajednica, njihovih muzičkih identiteta i vlastite muzičke baštine, onako kako se one same vide. Stoga ovo izdanje promovira spremnost i želju za uočavanjem mnogih zajedničkih elemenata ali i posebnosti u tradicionalnoj narodnoj muzici, kako bi sve ono što čujemo i vidimo prepoznali kao vlastitio bogatstvo. Drugi zadatak je edukacija. Ovaj audio materijal bi trebao pomoći u svojevrsnom odgajanju za prepoznavanjem i uvažavanjem kulturnih i muzičkih identiteta Bosne i Hercegovine.”

Na kraju Karača Beljak dodaje kako “u edukativnom smislu misle da bi mogao koristiti ne samo muzičarima, studentima i učenicima, nego i novinarima, političarima, prosvjetnim, kulturnim i javnim radnicima, kao i svakom ko je upućen na istraživanje narodne muzike i zainteresiran za muzičko naslijeđe Bosne i Hercegovine.”
Digitalno izdanje je zvanično promovisano u ponedjeljak, 14. aprila 2025. godine u prostorijama BHRT-a uz prisustvo brojnih zvanica iz kulturnog i javnog života. Pored digitalne verzije ovog izdanja, u toku istog događaja upriličeno je i poklanjanje audio verzije knjige “Zaboravljeno blago” autora dr. Semira Vranića i Zanina Berbića predstavnicima Biblioteke za slijepa i slabovidna lica u BiH.
Za muzički dio ovog dragocjenog događaja bili su zaduženi mladi i perspektivni intepretatori muzičke tradicije Bosne i Hercegovine Melika Klisura, Alma Subašić, Zanin Berbić i Damir Galijašević.