Search
Close this search box.

ŠIROM I DUNJALUK DONOSE SEVDAH NA SVOJ NAČIN

Nakon četiri koncerta koja su se u sklopu platforme ‘Lisinski srijedom & Izvorišta’ održala prošle godine, u maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog nastupit će slovenski „Širom“ i hrvatski „Dunjaluk“, world music/etno bendovi međunarodnog ugleda koji baštine i sviraju sevdah na jedan potpuno drugačiji način.

“Imaginarna folk muzika iz Slovenije” i “drugačiji sevdah” iz Hrvatske, tako bismo mogli opisati muzičare koji će ove srijede u Lisinskom pokazati nešto sasvim posebno. „Širom“ je jedan od najpoznatijih regionalnih bendova u svjetskim okvirima. Muzika koju izvode teško se može svrstati u jedan određeni žanr, a njihov izraz „imaginarna folk muzika“ ih zapravo najbolje opisuje. Ana, Samo i Iztok koriste tradicijske instrumente iz cijelog svijeta. Na najavljenom live nastupu će svirati na čak 20-ak instrumenata pri čemu će se na koncertu članovi grupe izmjenjivati čak i unutar pjesama!

Preplitanje raznovrsnih muzičkih pristupa i alata, historije zvukova i neobuzdane muzičke mašte i umijeća, široka je nit vodilja trija “Širom” , čiji članovi dolaze s područja Prekomurja, Tolmina i Krasa. Na repertoaru Iztoka Korena, Sama Kutina i Ane Kravanja nalazi se više od desetak instrumenata i najmanje toliko zadatih muzičkih formi koje se mogu shvatiti kao inspiracija za karakter ovog novog ansambla. Međutim, u svojoj praksi i iskustvu oni ostaju usidreni u svom kreativnom procesu do mjere koja im omogućava da izbjegnu samo odražavanje postojećih obrazaca. Time se stvara originalna, stilski homogena forma izražavanja, koja oscilira između širokog spektra folk zvukova i savremenih meditacija u stilu akustičnog roka. Krajnji rezultat je utemeljeni, a opet mistični minimalizam. Muzika tria “Širom” je kontemplativna, ali po potrebi može postati teža, bliža bendu nego kamernoj, ulična naspram urbane prirode. Nakon izdavanja debitantskog albuma I. za slovenačku izdavačku kuću ZARŠ (2015.), snimili su tri albuma za uglednu izdavačku kuću Glitterbeat Records “I Can Be a Clay Snapper” 2017., “A Universe that Roasts Blossoms for a Horse” 2019., i “The Liquified Throne” koji će također izdati album Simplicity 2025.

Trio Široko / Photo Uroš Abram Ustupljeno DertMusic

„Dunjaluk“ je hrvatski duo koji je s radom počeo 2020. godine, a svojom muzikom na neki način rekonstruišu sevdah.  Dunjaluk su pokrenuli Dunja Bahtijarević i Luka Čapeta i uveli jedan novi pristup tradicionalnoj muzici. U potpunosti su ogolili sevdah pristupivši mu vrlo originalno. Iako je Dunja dugogodišnja istraživačica tradicionalne muzike i dobra poznavateljica sevdaha, u Dunjaluku ona te pjesme ne interpretira na tipični, sevdalijski način. Uz pratnju Lukine električne gitare, čiji zvuk ne bježi od tradicije, ali češće odlazi u jazz, njih dvoje su u stare pjesme unijeli novi život, ali i stvorili intiman ugođaj za svoju publiku. 

Njihova zajednička poveznica jeste istraživanje i propitivanje, a cilj iskazivanje i oslobođanje uma slušaoca fuzijom kojom će zajednički spojiti sevdah na njihov način.



Dunjaluk svira sevdalinke tako da s njih skida slojeve koji su kroz 20. vijek postali pravila žanra. Svira ih ispočetka, kao da su nove. Ovaj jedinstveni duo traži univerzalno u tradiciji, ono što rezonira i prevodi to u moderni muzički izraz. To je sevdah za one koji misle da ne vole sevdah.

Dunjaluk / Photo Marina Uzelac Ustupljeno DertMusic


U razgovoru za portal Izvorišta, Dunja Bahtijarević je objasnila tu izjavu.  

„To je bio prvi opis kojeg smo se dosjetili kad smo tek počeli raditi. Slika o sevdahu općenito je prilično okamenjena: narodni orkestar ili harmonika, ornamentirano pjevanje, određen tip patosa. Ali to je samo jedno njegovo ruho. Naša je pretpostavka bila da mnogi sevdah ne vole upravo zbog toga ruha, i da bi ga neki zavoljeli kad bismo mu odjenuli nešto drugo. Uz dobru dozu eksperimenta izvodimo sevdah onako kako ga čujemo. Na neki način čak se vraćamo starijem tipu sevdaha – umjesto glasa i saza (stari žičani instrument, op. ur.), glas i električna gitara.“

Sa svojim albumom našli su se na nekim evropskim listama najboljih world music albuma i došli u radijski eter raznih zemalja. Sada rade na novom materijalu za koji kažu da ide i u smjeru autorstva. U međuvremenu će izdati EP na kojem će se naći pjesme koje izvode, a nisu se našle na albumu, kao i dvije pjesme na kojima su sarađivali sa drugim umjetnicima.  

Dunja dalje dodaje kako mnogi ne znaju da „Dunjaluk nije (samo) spoj naših imena nego raširen turcizam koji označava ovozemaljski svijet. Mislim da razumijevanje tekstova nije najvažnije za doživljaj naše muzike. Ona zapravo počiva na interakciji između nas dvoje, i publika se za to zakači ma gdje svirali. Jako je važno da bend svira u inozemstvu jer na domaćem terenu nema dovoljno prilika, a jednim dijelom one se i otvaraju zahvaljujući svirkama vani“, smatra Dunja, a o njihovim intervencijama u tradiciji kaže:

„Mislim da za svaki ukus postoji neka verzija tradicije, ili da bi trebala postojati, kao što je, recimo, ovakav sevdah. Možda će za njega uvijek biti manje publike, ali to nam ne smeta. Nije naodmet ponoviti da se tradicija, kao i sve u životu, uvijek mijenja. I kao i život, upravo zbog fleksibilnosti i opstaje!“


Bit će zanimljivo slušati ova dva sastava u njihovom šarenolikom pristupu interpretaciji autentične muzike, kao i specifičnom načinu doživljaja sevdaha.

Koncert će se održati 12. februara u maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu.

Podijelite:

Podijelite