PISAROVIĆ: JAZZ JE OKVIR UNUTAR KOJEG JE ALBUM “PORAVNA” IZNIO SEVDAH

Vesna Pisarović objavila je svoj novi album pod nazivom “Poravna” u izdanju izdavačke kuće PDV. Njen novi rad je svojevrsni iskorak kojim razbija tradicionalne muzičke žanrove, i donosi jedinstven spoj sevdaha i avangardnih pristupa iz jazza i improvizirane muzike.

Novi album Vesne Pisarović “Poravna” izašao je početkom mjeseca i sam nastavlja niz u umjetničkom iskoraku umjetnice. Abum je objavljen pod etiketom diskografske kuće PDV, kao i Vesnina prethodni rad “Naša velika pjesmarica”, te donosi potpuno novo poimanje bosanske sevdalinke. Na albumu se nalazi 11 pjesama koje su snimljene uživo tokom dvije studijske sesije u Berlinu. Vesna Pisarović za snimanje ovog albuma okupila je muzičare umjetnike iz berlinskih jazz krugova s kojima je već sarađivala, a to su: Axel Dörner (truba), Tony Buck (perkusije) i Greg Cohen (kontrabas), a ovog puta im se pridružuje i francuski gitarist Noël Akchoté.

Rezultat ovih aranžmana je nešto sasvim novo i posebno, novo zamišljanje bosanske sevdalinke, tj. “pjesme poravne”, kako se ona također i naziva, pri čemu tradicijski napjevi isprepleteni sa improvizacijskim bravurama iznjedruju muziku koja ne spada niti u jedan poseban žanr, dok istovremeno povezuje nekoliko različitih žanrova.

Vinilno izdanje albuma ‘Poravna’ dostupno je kao audiofilska dvostruka ploča štampana na medijima od 180g.

Kritika o albumu

Kritičar Patric Clarke za novi Vesnin album kaže kako on “istražuje mogućnosti pjevanja prekrasno melaholičnog sevdaha u kombinaciji sa polu-improviziranim eksperimentalnim jazz muziciranjima na gitari, bubnjevima, kontrabasu i trubi, što samo po sebi predstavlja priličan zaokret za umjetrnicu kakva je Vesna”.

Vesna Pisarović Cover album “Poravna”

Arifur Rachman o pjesmi “Vrbas vodo, što se često mutiš?” kaže kako “ona ne samo da vraća tradiciju, već je zahvatila tradiciju u novom svjetlu, predajući se tišini koja ispunjava odsutnost i prazninu.”

David Sylvian nekadašnji frontmen benda “Japan” za novi Vesnin album kaže: “Inspirativno je vidjeti nekoga kako odrasta pred očima javnosti, što nije lako, te sazrijeva na način koji će možda otuđiti obožavatelje starog, ali i pridobiti nove slušatelje, one koji shvataju odvažnost koraka nužnih da se stvori jedno hibridno djelo tako izuzetne naravi.”

Pjesme koje je Vesna izabrala za njen novi album “Poravna” su: “Pita Fata Halil mejhandžiju” “Vrbas vodo, što se često mutiš”, “Ako želiš razgovora”, “Vrbas vodo, što se često mutiš?”, “Vozila m’ se Mujagina lađa”,  “Dunjaluče, golem ti si”, “Zmaj prileti s Bosne na Dunavo”, “Vrbas voda nosila jablana”, “Pokraj Save bagrem drvo raste”, “Na Obhođi, prema Bakijama”, “Mujo gleda u mahali Zlatu”, “Dvi’ planine viš’ Travnika grada”.

Istovremeno duboko ukorijenjena u tradiciji, a opet potpuno nova, “Poravna” hrvatske pjevačice Vesne Pisarović je neobična, bolno lijepa i prkosno avangardna. „Poravna“, koja se prevodi kao „ravna“, „široka“ ili „izdužena pjesma“, obično se smatra metaforom za cijeli žanr bosanske sevdalinke, te osebujne balkanske pjesme melankolične ljubavi i želje, karakterizirane dugim, razvučenim i ukrašenim melodijama, tradicionalno pjevanim bez pratnje ili sa oskudnom instrumentacijom (npr. samo sazom ili „šargijom“ kao varijantama „bağlame“). Umjesto da ponovno stvaraju ili preuzimaju tradiciju ili je čak hibridiziraju, Vesna Pisarović i njezini muzički partneri – Noël Akchoté, Tony Buck, Greg Cohen i Axel Dörner – izbacuju tradicionalne oblike putem improvizacija, pomicanja i eksperimenata, pozivajući nas u idiosinkratičan muzički svijet koji je teško kategorizirati, jer je u potpunosti sastavljen od zvučnih kontrasta, čak i proturječnosti.

Njeni bosanski korijeni je motivišu da sevdahu i sevdalinci, tradicionalnoj bosansko-hercegovačkoj muzici, prilazi sa emocijama, to je njen zavičajni kod koji ostaje trajna vrijednost.

Vesna o iskustvu rada na albumu

O samom procesu rada na ovom albumu Vesna za Dertmusic kaže kako je to bilo najljepše i najbogatije muzičko iskustvo koje je do sada imala, te dodaje: “Naravno, ono ne stoji izolirano i samostalno, nego je posljedica i nastavak procesa započetog prethodnim albumom “Petit Standard”, kojeg su činile kompozicije američkog saksofoniste Steve Lacyija i američki jazz standardi. A prije toga i “Naša velika pjesmarica” koja je pristupila našim jugoslovenskim pop šlagerima na način kako bih pristupila jazz standardima. No na prethodna dva albuma, fokus je bio na formi, na improvizaciji i frazi.

Vesna Pisrović Poravna / Photo ustupljeno DertMusic


Dok na Poravnoj, za razliku od prethodna dva albuma, fokus je bio isključivo ton, zvuk, dah, boja. A jazz, tj. improvizacija služili su kao okvir unutar kojeg smo smještali zvuk svakoga od nas”.   

Za Noela Akchoté Vesna nam kaže kako je on muzičar nevjerojatnog senzibiliteta i znanja i divna osoba za saradnju i prijateljstvo, te nam dalje priča kako je dugo imala želju sa njim saradjivati. Ideja da pristupe Poravnoj bila je idealna za početak njihove saradnje. Divno je bilo osjetiti kako su se već s prvim zajedničkim tonom dogodio razgovor, razni timbri.

O tome šta ju je ponukalo da svoj novi album posveti jednim dijelom i sevdahu uparujući ga sa jazz-om, kao i kako je došlo do saradnje sa Senatsverwaltung für kultur und Europa, Vesna nam priča:

Jazz vokabularom bavim se već dvadeset godina, od 2006. od kada sam upisla jazz izvedbu na Kraljevskom konzervartoriju u Den Haagu. Od tada, studirala sam jazz i živjela u Londonu i Berlinu – sve do pandemije, kada sam dobila uz berlinsku i zagrebačku adresu. Tako da je jazz muzika, ili bolje rečeno improvizacija moja velika strast i moj muzički poziv.  Kako sam od 2009. u Berlinu, dio sam berlinske jazz scene gdje imam i status umjetnika, tako da je stipendija Berlinskog Senata jedna sretna okolnost i aplikacija koja je mi je pomogla da u pandemijsko doba snimim ovaj album”.

Snimljen tokom dvije live sesije između Berlina i Zagreba, odvojene pandemijskom pauzom, Vesnin novi album je ujedno i osobni i konceptualni hommage Vesninom mjestu rođenja i njegovoj raznolikoj, gustoj i teškoj muzičkoj historiji i geografiji. Distanca koju tako svjesno preuzima također odjekuje i proširuje osobnu distancu zauzetu u njezinoj umjetničkoj karijeri, od njezinog statusa hrvatske i jugoslavenske pop zvijezde s platinastim pločama, prema projektima i saradnjama potpuno drugačijeg kalupa. Takvu je ovdje nalazimo, kao u bajci zvučnih eksperimenata, uz žarke električne i akustične improvizacije članova The Necksa, Masade i Zeitkratzera, ili u intimnom muzičkom dijalogu sa Akchotéom.

Tim koji stoji iza albuma “Poravna”: Vesna Pisarović (vokali), Noël Akchoté (električna i akustična gitara, dobro), Greg Cohen (kontrabas), Axel Dörner (truba).

Album je snimljen je u Bonello Tonstudio u Berlinu, uz dodatne snimke u SoundBrick Studiju u Zagrebu. Inženjeri snimanja su Adrian von Ripka, Tobias Obert i Luka Čabo. Miks i mastering potpisuje Adrian von Ripka. Muzički i izvršni producenti Vesna Pisarović & Hamidulin. Ilustratorica Ana Kuzmanić, dizajnerica je Ana Labudović. Album objavljuje izdavačka kuća PDV, a nastao je uz podršku Senatsverwaltung für kultur und Europa, Berlin.

Podijelite:

Podijelite