Search
Close this search box.

Pionirski poduhvat vrijedan pažnje … „Škola saza“

Mladi sazlija Jusuf Brkić iz Gradačca u saradnji sa KUD Baščaršija „KUD Miljenko Cvitković“ pokrenuo je svoj samostalni projekat, prvu „Škola Saza“ u Bosni i Hercegovini. Nakon same najave ovog projekta, za isti je zavladalo interesovanje. Prijavio se zavidan broj polaznika ovog unikatnog tečaja, koji ima za cilj saz kao instrument koji proizvodi jednu posebnu fuziju približiti novim generacijama, a za kojeg se budi interesovanje pojavom jedne nove generacije mladih koji tradiciju pokušavaju staviti u novi kontekst.

Upravo je to i uradio mladi Jusuf  Brkić, već se može reći iskaljeni sazlija i sevdalija, koji je svoj zanat sazliije šegrtovao kod vrsnih majstora ovog instrumenta, poput doktora Hašima Muharemovića i drugih od kojih je „krao“ znanje jer je za tu vrstu tradicije imao veliku ljubav.

O Jusufu

Iza Jusufa Brkića niz je projekata u kojima je učestvovao, no bilježi se da je na sazli put krenuo tako što su mu roditelji još dok je bi dječak darovali saz za njegov 12. rđendan. Nakon toga učestvuje na mnogim festivalima u zemlji i inostranstvu, pojavljuje se u filmu „Sevdah“, sarađuje sa Lalom Rašćić na performansu „Ukleta brana“ za koji radi muziku. Sa Damirom Imamovićem snima muziku za predstavu „Teferić“ Aleša Kurta, za predstavu „Tuđe srce“ Dine Mustafića pojavljuje se u ulozi muzičara i glumca  na sceni. U saradnji sa British Councel i Exit festivalom iz Novog Sada odabran je među dvanaest muzičara sa prostora Balkana da učestvuje u projektu Mix The City. CD „Kuća Saza“ je njegov samostalni studijski album na kojem donosi sazlijske instrumentale, kao i nekoliko experimentalnih aranžmana…

Ono što škola saza nudi jeste da će se učiti sve tehnike sviranja, štimanje, repertoar tradicionalnih sevdalinki. Također, pokušat će da ovaj instrument približi kako mladim tako i starim generacijama, a posebna odlika jeste Jusufovo iskustvo učenja saza sa rahmetli dr. Hašimom sa kojim je dvanaest godina učio ovaj zanat. Sve ovo daje mu više nego dovoljno refereci da svoje znanje prenese na polaznike „Škole Saza“.

Govoreći o razvoju ovog projekta Jusuf nam otriva da je školu saza uvezao sa KUD Baščaršija „Miljenko Cvitković“ sa ciljem pravljenje jednog Takum orkestra sazlija, kao i učešće u svim aktivnostima kroz ovo društvo od folklora i svih drugih aktivnosi ..

Te smo ga pitali šta ga je ponukalo na pokretanje projekata “Škola saza”?

 

Iz svog iskustva mogu kazati da je veoma teško naći sazliju koji može prenijeti svoje praktično znanje na nekoga ko želi naučiti svirati saz. Sazlijska muzika jeste takva da se prenosila sa koljena na koljeno i ne postoje institucije u kojima se može naučiti svirati saz. Tako da sam i sam tragao za pravim učiteljem kada sam odlučio da sviram saz. Ponukan svojim iskustvom, dugo sam razmišljao  da pokrenem  školu saza u kojoj ću moći zainteresovane kandidate da učim svirati saz i da im prenesem svoje znanje i vještine koje sam učio od svog učitelja dr. Hašima Muharemovića.

Šta je ustvari filozofija škole saza ?

 

Akcenat škole saza svakako je na mladim ljudima i da ovu vrstu muzike ne bacimo u zaborav. Nažalost, sve je manje sazlija koji se, da tako kažemo, profesionalno bave  sazlijskom muzikom (da nastupaju javno, održavaju predavanja iz ove oblasti i sl.), tako da nam je cilj afirmacija novih generacija koji će ovaj instrument oživjeti na svoj način.

U ovoj školi saza kandidati će moći da nauče osnovne tehnike sviranja i štimanja saza. Također ćemo se osvrnuti i na historijski razvoj sazlijske muzike u Bosni i Hercegovini, ali i u svijetu, sociološkim prilikama u kojima se svirao saz. Akcenat je svakako na repertoaru i praktičnim vježbama u kojima kandidati pokazuju svoje vještine.

Polaznici “Školu saza” u KUD Baščaršija „Miljenko Cvitković

Odkuda saradnja sa KUD – om …

Prije  otprilike godinu dana dobio sam poziv od svojih prijatelja iz KUD-a Baščaršija da pokrenemo školu saza. Nažalost zbog svojih ličnih obaveza nismo to mogli odmah da uradimo, tako da smo od septembra ove godine krenuli sa realizacijom ovog projekta. Mislim da je velika prednost što se škola održava u  Kulturno-umjetničkom društvu, jer ćemo kandidate koji pohađaju školu saza moći da uključimo i povežemo sa drugim sekcijama, tako da će to biti i praktično oživljavanje tradicijske muzike uz saz.
Na karaju možemo reći, sve pohvale za ovaj pionirski poduhvat, ovog mladog sazlije…

Svi zainteresovani koji žele da uče svirati saz još se mogu prijaviti u “Školu saza” na Facebook stranici KUD-a Baščaršija, kao i na Fan page-u Jusuf Brkić  ili u prostorijama KUD-a.

Podijelite:

Podijelite

Posljednje novosti