PERFORMANS JORDI SAVALLA BAZIRAN NA DJELIMA ISLAMSKOG PUTOPISCA IBN BATTUTE

U fokusu novog performansa Jordija Savalla izvedenog nedavno u The Barbican Hall, Londonu bila su putovanja magrebskog putopisca i istražitelja Ibn Battute. Priča je to o “najvećem putniku svih vremena” kojeg su putovanja u 14. stoljeću vodila od Maroka do Afganistana, Indije do subsaharske Afrike, te od Šri Lanke do Španjolske.

Prema najstarijoj tradiciji islama, putovanje kao izvor znanja zagovarao je sam Poslanik Muhammed, on je pozivao vjernike da putuju daleko i naširoko u potrazi za mudrošću i znanjem. Jedan od citata koji mu se pripisuje je “Tražite znanje čak do Kine.” U Ibn Batutinom fascinantnom putopisu otkrivamo i doživljavamo puni karakter ovog književnog žanra, “rihla”, koji označava i putovanje i narativ tog putovanja.

Ibn Battuta je bio pravi putnik čija zapažanja nisu naučna, već više lična. Kako Oriane Huchon naglašava u svom zanimljivom članku „Ibn Battûta: vie et voyages“, svoja je “Putovanja” napisao misleći na muslimansku publiku svjesnu političko-religijskog konteksta islama 14. stoljeća. Sve do 19. stoljeća poznavanje njegove hronike bilo je ograničeno uglavnom na muslimanski svijet. Tek su nakon prijevoda njegovih “Putovanja u zapadni svijet” postali poznati od druge polovine 19. stoljeća, posebno zahvaljujući prijevodima na njemački, a kasnije i na engleski i francuski, a ovo posljednje u cjelosti su 1858. objavili C. Defrémery i BR Sanguinetti i ponovno izdali 1997. godine.

Njegova putopisna pripovijest napisana je u prvom licu i daje nam sve podatke koji dolaze iz Maroka. Pripisuje mu se važnost religije za njegov život i smrt, budući da je Ibn Battuta bio, prije svega, muslimanski putopisac.

Njegova putopisna pripovijest napisana je u prvom licu i daje nam sve podatke koji dolaze iz Maroka. Pripisuje mu se važnost religije za njegov život i smrt, budući da je Ibn Battuta bio, prije svega, muslimanski putopisac.

Abu Abdallah Ibn Battuta rođen u Tangeru 1304. godine, pod dinastijom Marinida. Slijedio je studije Kur'anske desnice i napustio Tanger s ciljem hodočašća u Meku, odnosno hadža, 1325. U Arabiju je stigao nakon godinu i pol dana, nakon što je posjetio Sjevernu Afriku, Egipat, Palestinu i Siriju. Tokom svog hodočašća 1326. godine otkrio je Perziju i Irak, prije nego što se vratio u Meku. Otplovio je u istočnu Afriku, ploveći do Kilwe, do današnje Tanzanije, a nakon što je prošao kroz Mogadishu, Mombasu i Zanzibar.

Jordi Savall The Traveler of Islam Ibn Battuta

Sva muzika istočnjačke tradicije interpretirana je instrumentima koji se posebno dotiču različitih kultura zemalja koje je posjetio Ibn Battuta.

Pjesme o životu i djelu Ibn Battute nam daju priliku da shvatimo bogatstvo i spontanost ove umjetnosti improvizacije i upravo je to bio glavni razlog zašto su autori predstavili muziku sa dva veličanstvena koncerta Ibn Battute: prvi CD sa prvim dijelom putovanja odgovara koncertu održanom u Abu Dhabiju, u Emirates Palace-Auditoriumu, 20. novembra 2014, dok drugi CD korespondira sa koncertom održanim u Parizu, u Velikoj dvorani La Cité de la Musique-Philharmonie de Paris, 4. novembra 2016.

Drugi važan aspekt ovog projekta je korištenje instrumenata temeljenih na porijeklu i historijskim tradicijama. Drugim riječima, uz zapadnjačku historijsku muziku, koriste se srednjovjekovni instrumenti koji su u upotrebi , kao što su: viela, rebec, srednjovjekovni rebab, cistre, srednjovjekovna lutnja, organetto, xeremia, flaute, rogovi i razne udaraljke.

Instrumenti koji su korišteni u stvaranju ovih muzičkih djela su: marokanski i ney za arapsku muziku,  Qanun i Kaval komadi za tursku muziku, santur za Irak i Perziju, rebab i zirko bag za afganistanske komade, sarod i stol za muziku Indije i Maldiva, lula i zheng za kineske kompozicije, te kora i valiha za carstvo Malija.

Realizacija ove velike književne, historijske, zemljopisne i muzičke freske omogućena je zahvaljujući bogatoj raznolikosti tekstova i odabranoj muzici, kao i zahvaljujući prekrasnom kreativnom i interpretativnom kapacitetu pjevača i iznimnih muzičara iz zemalja u kojima je Ibn Battuta boravio kao što su: Maroko, Sirija, Bugarska, Grčka i Turska, Bliski istok, istočna obala Afrike i Arabije, Mali, Madagaskar, Perzija, Afganistan, Armenija, Indija i Kina.

Konačno, ljepota i emocije koje donosi sva ta fascinantna muzika dopuštaju nam da ponovno putujemo s Ibn Batutom i odamo počast njenoj izvanrednoj “Rihli”. Također zahvaljujući snazi ​​muzike, možemo oživjeti šarm nekih od glavnih pozornica proživljenih tokom trideset godina hodočašća i otkrića: lične avanture, opisa i iskustva, ispričana šarmom i elokvencijom jednog od najvećih putnika svih vremena.

Podijelite:

Podijelite