“Chain of Light”, novi album još neobjavljenih snimaka pakistanske muzičke ikone Nusrat Fateh Ali Khana, objavljen, 34 godine nakon što ga je Khan snimio sa Michale Brukom u Real World Studios Petera Gabriela u Engleskoj.
U osmočlanom sastavu pjevača i muzičara, Chain of Light nam donosi četiri tradicionalne qawwala pjesme, uključujući i onu koja se nikada prije nije čula, u njenom izvornom, autentičnom izdanju. Snimak je napravljen u Real World Studios u aprilu 1990. godine, u isto vrijeme kada je radio na “Mustt Mustt”-u, svom ključnom crossover albumu sa kanadskim producentom Michaelom Brookom. U ovaj projekat objave neotkrivenih sufijskih islamskih pobožnih pjesama bila je uključena Khanova kćerka Nida zajedno sa Ušom Rajan, čuvarom njegovog imanja i porodičnim prijateljem.
Kako piše New York Times u svom tekstu, Khan je poliglota čija ga je muzička porodica prvobitno odvraćala od pjevanja. Prvi put se pojavio na sceni kao tinejdžer nakon smrti svog oca 1964. Tokom naredne dvije decenije, njegova muzika je postala izvor nacionalnog ponosa za Pakistan. Počeo je da snima sa Peter Gabrijelom 1988. godine, a ubrzo se pojavio na soundtracku Trenta Reznora “Natural Born Killers” i sa Eddiejem Vederom na soundtracku “Dead Man Walking”.
Oriental Star i Khan su započeli saradnju koja je odredila Khanovu buduću karijeru, što je rezultiralo godinama turneja, stotinama snimaka i višegeneracijskim prijateljstvima. Njihov rad na južnoazijskim aranžmanima sa zapadnim instrumentima i trasnformaciji tradicionalne qawwali pjesme u strožije izdanje, pomogla je da se preoblikuje način na koji slušaoci širom svijeta primaju pakistansku muziku. „Zašto ne učinimo nešto da predstavimo tvoj glas mlađoj generaciji“- sjetio se Ayyub kada je pitao Khana, za kojeg je rekao da će odgovoriti: „Da, zašto ne?“
Khanov glas je ogromno naslijeđe, inspirisano drevnim pjesmama. Nastala u Iranu u 10. vijeku, qawwali je muzika sufizma, mistične grane islama. Misitčni glas Nusrata Fateha Ali Khana univerzalno je priznat kao jedan od najvećih u muzičkoj historiji i bio je ključan u približavanju muzičke Qawwali tradicije zapadnom svijetu.
Peter Gabriel je Khana prvi put sreo na festivalu WOMAD, 1985. godine, te se prisjetio konkretno tog trenutka: „Bio je sumrak i mogli ste osjetiti kako se cijela arena puni qawwalijem i tim izvanrednim, očaravajućim glasom”- napisao je tom prilikom. “Kasnije radeći sa Khanom bio sam zapanjen njegovom sposobnošću da improvizuje divne melodije sa svim njihovim emocionalnim vrhuncima i padovima”- dodao je. “On nije bio samo maestro glasa, već i majstorski kompozitor koji je mogao stvoriti ove klasične replike u hodu, zadržavajući sjajan osjećaj za cijelu kompoziciju, jer je po prvi put izašla iz etera.”
Godine 1988. Gabriel je predstavio Khana široj publici preko “Passion”, njegovog soundtracka za “The Last Temptation of Christ” Martina Scorsesea. „Nusrat je pjevao pored mene na podu studija, a neverovatni indijski violinista L. Shankar je svirao sa otvorenog balkona tik iznad nas“- prisjeća se Gabrijel. “Počeli su da prate moje jednostavne melodije i postepeno pojačavali improvizaciju i emocije sve dok dijalog nije bio toliko intenzivan i živ da su svi u prostoriji znali da su svjedoci jedinstvenog duhovnog trenutka. Činjenica da su musliman i hinduista stvarali muziku za film o Hristu, sve je nestalo i stopilo se u magiju tog izuzetnog trenutka”, dodao je on.
Chain of Light je album pažljivo restauriran sa originalnih analognih nosača zvuka – kaseta, ovaj ‘izgubljeni album’ tradicionalnih qawwala pjesama uključuje netaknutu snimku toliko voljenog klasika ‘Ya Allah Ya Rehman’, kao i jedinu poznatu izvedbu ‘Ya Gaus Ya Meeran’.
Godina 1990. bila je ključna za Ali Khana. Naime, od svog pojavljivanja na festivalu „Womad“ pet godina prije toga, pakistanski pjevač qawwalia pjesama stekao je popularnost na zapadu zbog izvorne, udarne snage svog izvanrednog glasa i svojih okretnih, brzometnih vokalizacija – često unutar iste linije drevne sufijske poezije. Godine 1989. počeo je da se udaljava od sufijske tradicije, improvizujući vokale za soundtrack Petera Gabriela za The Last Temptation of Christ, Martina Scorsesea, a 1990. objavljuje „Mustt Mustt“, znamenitu qawwali fusion ploču koja je spojila sufijske pjesme sa mračnom paletom producenta Michaela Brooka.
Ipak, nekoliko mjeseci prije te crossover ploče, Khan je s Brookom snimio četiri tradicionalne qawwali kompozicije koje nikada nisu ugledale svjetlo dana. Upravo su se te pjesme našle na novom albumu “Chain of Light” koji je objavljen 27 godina nakon njegove smrti.
New York Times nam dalje prenosi kako je medijska priča o novom albumu počela još 2022. godine kada je foto-novinar Saiyna Bashir intervjuisala muzičara Michamel Brooka u njegovom studiu u Los Angelesu, te je tom prilikom saznala neke stvari o novom neotkrivenom albumu ovog sjajnog paksistanskog umjetnika. Bashir i Thaver su te godine radili na produkciji nadolazećeg dokumentarca pod nazivom “Ustad”, o Nusratu Fateh Ali Khanu – proslavljenom pakistanskom pjevaču koji je preminuo 1997. u 48. Godini, kao i Michaleu Brooku koji im je upravo u tom intervjuu otkrio da radi na neobjavljenoj Khanovoj pjesmi, “Ya Gaus Ya Meeran”, qawwali pjesmi zasnovanoj na pobožnoj poeziji sufizma, mistične grane islama.