U petak će, 25. aprila u 18 sati, u Ateljeu Figure biti održana promocija publikacije „Modul Memorije – 30 godina“, to je priča o tri decenije sjećanja.
U pitanju je knjiga u kojoj će se naći stručni i prozni tekstovi umjetnika i umjetnica, književnika i književnica, te profesora i profesorica, kao i razgovori sa nekim od najznačajnijih dokumentarnih fotografa današnjice.
Ovom publikacijom kolektiv J.U.MES-a želi obilježiti 30tu godišnjicu postojanja kulturološkog programa Modula Memorije, ali i odati počast i ukazati na važnost svih umjetnika i intelektualaca koji su u prethodnim decenijama kroz svoje umjetničko djelovanje pričali priču o Bosni, ali ne samo o nama, već koji su bili svjedoci nekih od najznačajnijih događaja u modernoj historiji svijeta.
Nihad Kreševljaković, direktor J.U.MES-a i Umjetnički direktor Modula Memorija u uvodnom tekstu ove knjige, između ostaloga, kaže: „Govoreći o sjećanju pogrešna je njegova sakralizacija kao i banalizacija. Smatrali smo da sjećanje jeste bitno, ali da je još bitniji način na koji se sjećamo, kao i zbog čega se sjećamo. Od načina na koji ćemo sjećanje prenijeti budućim generacijama, zavisit će i trajanje i vrijednost tog sjećanja. Bez dileme, sjećanje na vlastito iskustvo bez empatije prema drugim koji proživljavaju danas ono što smo mi proživljavali nekad, čini se besmislenim. Još je opasnije zanemariti ono o čemu nam govori individualna, a i kolektivna psihologija. Ona nas upozorava na fenomen da žrtve nasilja nerijetko mogu postati i izvršitelji nasilja. O tome svjedoče i brojni primjeri iz historije. Važno je da nikad ne postanemo ono što su bili naši neprijatelji.
Zbog toga je važno da kao pojedinci i kao društvo uspostavimo neophodni balans između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Čovjek sa sviješću o sebi, sa identitetom utemeljenim u etici sigurno je u prednosti. Vjerovanje da pravda pobjeđuje, i da se jedino za pravdu i slobodu vrijedi žrtvovati (ili za nju živjeti) temelj je onoga što čovjek u svojoj suštini jeste i što ga čini čovjekom! Modul Memorije već trideset godina svjedoči o tome, a ovdje imate priliku vidjeti djelić toga.“
Promotori/ca publikacije „Modul Memorije – 30 godina“ su: Nihad Kreševljaković, historičar i direktor J.U.MES-a; Almir Imširević, dramaturg i profesor; Senadin Musabegović, esejista, pjesnik i profesor i Hana Bajrović – Čardaković; koordinatorica Modula Memorije.
7