Bosansko-francuska autorica Jasna Šamić u sarajevskom BKC-u promovirat će knjigu pod nazivom „Mit o bogumilima”, objavljenu u izdanju izdavačke kuće Udruženje za kulturu povezivanja Most Art Jugoslavija. U promociji će učestvovati: Senadin Musabegović, Nenad Filipović, Minka Muftić, Dragan Stojković i autorica Jasna Šamić.
Jasna Šamić je francusko-bosanska spisateljica, specijalista za jezike i civilizacije Bliskog istoka, autorica brojnih djela svih književnih žanrova. Bila je profesor na Univerzitetu u Sarajevu i direktorica istraživanja pri CNRS-u, kao i lektor na Univerzitetu Marc Bloch u Strasbourgu, gdje je predavala jezike, književnosti, istoriju i civilizaciju Balkana. Saradivala je s Radio France Internationale i France Culture u Parizu. Prevodila je djela sa mnogih europskih i orijentalnih jezika na bosanski, hrvatski, srpski, kao i osmanskog i pomenutih slavenskih jezika na francuski.
Tokom svoje bogate spisateljske karijere dobitnica je mnogih nagrada od kojih izdvajamo: Missions Stendhal , Prix Gauchez-Philippot , Nagrada publike na Salon du livre des Balkans, Nagrada Naji Naaman za cijeli opus, La Pomme d'or , Nagrada Zaklade bosanskih izdavača (između 2014. i 2022.), Nagrada kineski Zheng Nian Cup (2023).

Ključna namjera knjige Jasne Šamić “Mit o Bogumilima” je da demaskira revizionističku politiku onih koji poništavaju autonomiju bosanske crkve, ili koji smatraju da su vjerske razlike između bosanskih krstjana i katoličke i pravoslavne crkve minorne. Jasna, pozivajući se na francuske povjesničare, pravi paralelu između Katara i Bogumila, ističe neke zajedničke principe vjerovanja, a to su: vjerovanje u principe kosmičkog dualizma, nepriznavanje crkvene hijerarhije, priznavanje Isusa kao duhovnog bića, ne priznavanje urođenog grijeha…
E sada jesu li bosanski krstjani dio sveopšteg jeretičkog pokreta? Vrlo je teško govoriti o nekom jeretičkom učenju koje je monolitno. Vjerovatno postoji mnoštvo varijacija. Opštepoznato je da nemamo niti jedan izvorni tekst o samoj Bosanskoj crkvi kojeg su napisali njezini članovi, a koji bi nedvosmisleno svjedočio o njihovoj doktrini, ali imamo mnoge dokumente koje su pisali njihovi progonitelji, koji možda dovoljno ne osvjetljavaju načine i praksu vjerovanja kod bosanskih krstjana. Ali neko svjedočanstvo o njihovom vjerovanju imamo, a to su likovni motivi na stećcima. Mnogi su povjesničari temeljito analizirali likovne motive na njima i prepoznali su određene simbole koji se pojavljuju u drugim civilizacijama, kao iu katoličanstvu i pravoslavlju.
O knjizi
Senaadin Musabeegović o knjizi kaže: “Isto tako, kroz revizionističku prizmu se promatra postojanje srednjovjekovne bosanske crkve – Bogumila – jer je ona za ‘nacionalno osviještene povjesničare’ jedna komunistička invencija, koja je kroz njih nastojala podcrtati subverzivni karakter Bosne i Hercegovine kao jedine Republike, koja nije zasnovana na nacionalnom principu. srednjovjekovne Bosne, u kojoj su živjeli bosanski krstjani, ili Bogumili, koji su bili žrtve krstaškog ekspanzionizma koji je dolazio sa Istoka i sa Zapada.” Promocija knjige će se održati u Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS, u četvrtak, 17. aprila sa početkom u 19 sati.