Jučer je u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine održana konferencija za medije na kojoj je najavljeno 54. izdanje Festivala kulture “Slovo Gorčina”.
Ovogodišnji program trajat će od 25. do 27. jula 2025. godine.
Festival kulture “Slovo Gorčina” jedan je od najvažnijih kulturnih događaja u Bosni i Hercegovini, čije prvo izdanje datira iz 1971. godine. Nastao po zamisli Maka Dizdara, Festival se od samih početaka održava u Stocu, na nekropoli stećaka Radimlja i drugim značajnim lokalitetima, sa željom da se rodnom gradu pjesnika vrati ono najbolje iz savremene umjetnosti i kulture.Prisutnima na konferenciji za medije obratio se Gorčin Dizdar, počasni predsjednik Udruženja “Slovo Gorčina”, ističući kontinuitet i dugovječnost Festivala koji već više od pola stoljeća nastoji ispuniti viziju Maka Dizdara da Stolac postane „istinski centar kulture u Bosni i Hercegovini”.
Podsjetio je da se Festival iz godine u godinu razvija u skladu s promjenama u društvu i kulturi, ostajući dosljedan svojoj osnovnoj misiji. Govoreći o specifičnoj poziciji “Slova Gorčine” unutar kulturnog pejzaža BiH, Dizdar je naglasio kako ovaj Festival nije zamišljen kao institucionalna manifestacija, već kao inicijativa koja dolazi iznutra “od ljudi koji vjeruju u ono što rade, koji djeluju iz entuzijazma, ljubavi prema umjetnosti i odgovornosti prema društvu”. U tom duhu, Festival je danas mnogo više od književnog okupljanja – postao je multimedijalna platforma koja povezuje poeziju, glazbu, likovnu umjetnost, film i nove medije.Zejneba Hajdarević, članica Organizacijskog odbora, naglasila je da je poezija temelj Festivala, a naslijeđe Maka Dizdara izazov da promišljamo o duhu poetskog jezika u savremenom dobu.
Posebno je istaknut novi segment programa posvećen „razgovoru s mladim pjesnicima i pjesnikinjama nominiranim za nagradu ‘Mak Dizdar'“, naglasivši da taj program nije zamišljen kao natječajni kuriozitet, već kao prostor u kojem „predstavljamo autore u koje vjerujemo, ne zbog njihove mladosti, nego zbog njihove književne kritike“. Dodala je da je važno da se o savremenoj književnosti „ne govori samo kroz nagrade i promocije, već i kroz dubinsku razmjenu stavova i iskustava“.

Ermina Ribić, prošlogodišnja dobitnica nagrade “Mak Dizdar”, govorila je o važnosti koju “Slovo Gorčina” ima za mlade autore i autorice. Ocijenila je da je Festival često nedovoljno prepoznat, unatoč njegovom dugogodišnjem postojanju i značaju, posebno u kontekstu u kojem je u Bosni i Hercegovini „jako teško objaviti knjigu, bilo to poezija ili roman“. Naglasila je da je “Slovo Gorčina” jedan od rijetkih – ako ne i jedini – Festivala koji pruža prostor i priliku mladim pjesnicima, i to bez pritiska i očekivanja koji često prate izdavačku scenu. Istakla je i da podrška Festivala ne prestaje s uručenjem nagrada, nego se razvija kroz kontinuiranu suradnju i promociju: „Slovo Gorčina ne afirmira autore jednokratno – ta podrška je stalna.“
Njen nagrađeni rukopis “Oči pobune” trenutno je u pripremi za objavljivanje pod okriljem izdavačke kuće Buybook.
Svečano otvaranje 54. izdanja Festivala planirano je za petak, 25. Jula na nekropoli stećaka Radimlja. Festival će otvoriti glazbeni performans “Kameni spavač” autora Mirsada Gige Jeleškovića, u kojem sudjeluju Horst Heiss, Jasna Diklić, Sara Kasap, Anja Udovičić i Naida Huseinagić.
Ova muzičko-scenska izvedba oslanja se na motiv Dizdareve poezije, a u sebi objedinjuje glas, pokret i ambijent. Po završetku performansa, stručni žiri će dodijeliti nagradu “Mak Dizdar” najboljim mladim pjesnikinjama i pjesnicima, nakon čega slijedi književni razgovor s Adaniom Shiblijem, palestinskim autorom čije se djelo nalazi među najvažnijim glasovima savremene književnosti.
U danima koji slijede, festivalski program uključuje otvaranje izložbe “Majkina pisma – bosančica” autorice Šemse Gavrankapetanović , predstavljanje VR aplikacije “Stećakland”, te promocije knjiga Amile Smajović, Adise Bašić, Damira Uzunovića, Nenada Rizvanovića, Almina Kaplana i drugih. Poseban dio programa rezerviran je za razgovor s Monikom Herceg , našom počasnom gošćom i priznatom pjesnikinjom, čije prisustvo otvara prostor za razmjenu iskustava.
Tradicionalno, bit će dodijeljena i posebna festivalska nagrada Prije svitanja za najbolju pjesmu napisanu upravo na Festivalu. Program uključuje i izložbu “Molitve u bijelom” Igora Borozana, promociju zbirke kratkih priča “ Biber ”, te razgovor s Jasmilom Žbanić povodom projekcije njenog filma “Blum: gospodari svoje budućnosti”.
Završnica Festivala, u večernjem terminu 27. jula, donosi književno-muzički događaj “U đul bašti: Sevdalinka kao nematerijalno kulturno naslijeđe”.
Osim raznovrsnog programa, značajan segment Festivala predstavlja bilten u kojem će se naći prozni i poetski zapisi, recenzije, stručno-umjetnički osvrti i intervjui. Ovogodišnje izdanje festivalskog biltena uredili su Gorčin Dizdar i Najda Rifatbegović.
Organizatori Festivala ističu posebne zahvale partnerima, pokroviteljima, sponzorima i medijskim sponzorima na nesebičnom doprinosu i podršci kako bi Makov san pod stolačkim svodom nastavio živjeti i rasti: Fondacija Mak Dizdar, Buybook Doo, Austrijski kulturni forum, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, Federalno ministarstvo okoliša i sporta, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Fondacija za muzičke, scenske i likovne umjetnosti Sarajevo, Fondacija za izdavaštvo, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK, Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK, Turistička zajednica HNK, i mnogi druge kompanije iz BiH.
Detaljan program dostupan je na web stranici Festivala.