DAMIR IMAMOVIĆ UZ GOSTE SINOĆ OTVORIO DRUGO IZDANJE KONCERTNE SERIJE U SVRZINOJ KUĆI

Rasprodanim prvim koncertom sinoć je svečano otvoreno drugo izdanje koncertne serije „Sevdah Damira Imamovića u Svrzinoj kući“, jedinstvenog kulturno-turističkog projekta koji će i ovog ljeta spajati sevdah i autentični ambijent jednog od najljepših spomenika tradicionalne stambene arhitekture, dajući posebno mjesto na kulturnoj mapi Sarajeva.

U večeri ispunjenoj emocijama, vrhunskom muzikom i gotovo jedinstvenom atmosferom, Damir Imamović nastup je započeo na terasi Svrzine kuće izvedbom sevdalinke “Majka Muju mladog oženila”, nakon čega se spustio među publiku i koncert nastavio pjesmama “Čovjeku moje zemlje”, “Da sam ptica” i “Moj behare”, brišući granicu između izvođača i publike te stvarajući intimnu atmosferu po kojoj je ova koncertna serija već postala prepoznatljiva.

„Sevdah Damira Imamovića u Svrzinoj kući“ sa gostima Vasil Hadžimanovom i Aleksandarom Petrovim /Photo by Emir Avdić

Poseban pečat večeri dali su vrhunski muzičari Vasil Hadžimanov i Aleksandar Petrov, koji su se Imamoviću pridružili tokom izvedbe sevdalinke “Briga o životu”. Publika je potom imala priliku uživati i u izvedbama pjesama “Hajrija”, koju je Imamović izveo uz Petrova, te “Marika”, koju je izveo zajedno s Hadžimanovim. Tokom večeri nizali su se i bezvremenski klasici “Sarajevo”, “Kad bi ovo bio kraj”, “Lijepa Zejno”, “Slankamen”, “O bosanske gore snježne”, “Kafu mi draga ispeci” i “Lijepi Meho”, potvrđujući još jednom bogatstvo i savremenost sevdalinke.

Nevjerovatno je lijepo ponovo započeti ovo ljeto sevdaha upravo ovdje, u Svrzinoj kući. Hvala publici koja je ispunila ovaj prostor i svojim prisustvom učinila početak koncertne serije nezaboravnim. Posebnu zahvalnost dugujem mojim dragim prijateljima Vasilu Hadžimanovu i Aleksandru Petrovu koji su svojim muziciranjem dodatno obogatili ovu večer. Radujem se svim koncertima koji nas očekuju do kraja ljeta i novim susretima s publikom”, istakao je Damir Imamović.

„Sevdah Damira Imamovića u Svrzinoj kući“ sa gostima Vasil Hadžimanovom i Aleksandarom Petrovim /Photo by Emir Avdić

Koncertna serija Sevdah Damira Imamovića u Svrzinoj kući nastavlja se svake srijede tokom jula i augusta, kada će publika imati priliku uživati u novim muzičkim susretima i gostovanjima istaknutih domaćih, regionalnih i evropskih umjetnika. Ovogodišnje izdanje koncertne serije ima i posebnu simboliku jer obilježava 300 godina postojanja Svrzine kuće i 75 godina otkako Muzej Sarajeva brine o ovom nacionalnom spomeniku, dok se koncerti održavaju u godini nakon što je sevdalinka upisana na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva.

Ovogodišnje izdanje koncertne serije ima i posebnu simboliku jer obilježava 300 godina postojanja Svrzine kuće i 75 godina otkako Muzej Sarajeva brine o ovom nacionalnom spomeniku, dok se koncerti održavaju u godini nakon što je sevdalinka upisana na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva.

Podijelite:

Podijelite